Pinto Team

Tätä me osaamme

Tilasuunnittelu, tuote-ja palvelusuunnittelu, kaupallistaminen, brändi-identiteetit, asiakaskokemuksen muovaaminen, liiketoiminnan konseptointi palvelumuotoilun keinoin, graafinen suunnittelu, urakointi ja projektinjohto.

Staff

Juki
  • Jukka Tuhkanen

  • CEO/Partner
  • jukka@pintodesign.fi 
  • +358 40 571 5730 
Jyri
  • Jyri Niemikorpi

  • Business Development/Partner
  • jyri@pintodesign.fi 
  • +358 40 544 6042 
Sami, Design Agency Pinto. Kuva: Miikka Pirinen
  • Sami Suominen

  • Sales & Development/Partner
  • sami.suominen@pintodesign.fi 
  • +358 45 636 6363 
Santtu
  • Sami Artasalo

  • Account Director
  • sami.artasalo@pintodesign.fi 
  • +358 50 439 8829 
mia-h
  • Mia Halsti

  • Project Director / Producer
  • mia.halsti@pintodesign.fi 
  • +358 40 551 8005 
Johanna Luoto 3
  • Johanna Luoto

  • Project Manager / Producer
  • johanna.luoto@pintodesign.fi 
  • +358 40 577 5032 
Minna
  • Minna Rappe

  • Customer Relations Manager
  • minna.rappe@pintodesign.fi 
  • +358 40 556 9977 
Anna
  • Anna Ojajärvi

  • Head of Design
  • anna@pintodesign.fi 
  • +358 50 547 7246 
Anni
  • Anni Kunnas

  • Interior Architect
  • anni.kunnas@pintodesign.fi 
  • +358 50 401 27 14 
Mirella
  • Mirella Abe

  • Interior Architect
  • mirella.abe@pintodesign.fi 
  • +358 50 511 8405 
Tyko
  • Tyko Sillanpää

  • Senior Designer
  • tyko.sillanpaa@pintodesign.fi 
  • +358 50 373 7538 
Johanna
  • Johanna Alaraasakka

  • Senior Designer
  • johanna.alaraasakka@pintodesign.fi 
  • +358 40 723 24 65 
Marjo
  • Marjo Kujala

  • Designer
  • marjo.kujala@pintodesign.fi 
  • +358 45 679 29 27 
Charlotta
  • Charlotta Mannerberg

  • Interior Architect / Designer
  • charlotta.mannerberg@pintodesign.fi 
  • +358 40 86 59 322 
Hilla
  • Hilla Virtanen

  • Graphic Designer
  • hilla.virtanen@pintodesign.fi 
  • +358 40 034 5797 
Jussi
  • Jussi Laine

  • Interior Architect
  • jussi.laine@pintodesign.fi 
  • +358 40 548 10 93 
annukka
  • Annukka Nissilä

  • Interior Architect
  • annukka.nissila@pintodesign.fi 
  • +358 50 462 2626 
sofia
  • Sofia Fager

  • Designer
  • sofia.fager@pintodesign.fi 
  • +358 50 346 2201 
Yingjie
  • Yingjie Liang

  • Interior Architect
  • yingjie.liang@pintodesign.fi 
  •  
aleksandr
  • Aleksandr Kleinenberg

  • Designer
  • aleksandr.kleinenberg@pintodesign.fi 
  • +358 45 644 3990 
Lauri 1600
  • Lauri Bremer

  • Graphic Designer
  • lauri.bremer@pintodesign.fi 
  • +358 50 562 1483 
Peppi
  • Peppi Kankkunen

  • Interior Architect
  • peppi.kankkunen@pintodesign.fi 
  • +358 50 400 1664 
Sasu
  • Sasu Hokkanen

  • Project Manager
  • sasu.hokkanen@pintodesign.fi 
  • +358 40 55 53 957 
Reeta-Liisa2
  • Reeta-Liisa Laurila

  • Office assistant
  • reeta-liisa.laurila@pintodesign.fi 
  • +358 50 355 5507 
Oinonen
  • Sami Oinonen

  • Strategy Services
  • sami.oinonen@pintodesign.fi 
  • +358 400 22 54 75 
Saki
  • Saki Pimiä

  • Business Director Pinto Pro
  • saki.pimia@pintopro.fi 
  • +358 40 196 22 62 
Tiia
  • Tiia Granlund

  • Project Manager Pinto Pro
  • tiia.granlund@pintopro.fi 
  • +358 45 219 1929 
Toni
  • Toni Österlund

  • Project Manager Pinto Pro
  • toni.osterlund@pintopro.fi 
  • +358 44 060 0306 
Anne Laakso
  • Anne Laakso

  • Advisory Board
  • anne.laakso@pintodesign.fi 
  • +358 50 355 0643 
Timo
  • Timo Kokko

  • Advisory board
  • timo.kokko@pintodesign.fi 
  • +358 400 526 000 

Työpaikat

Join in Pinto-team: We value passion, personality, skills and fearlessness.

Etsimme Pintolle mekaniikkasuunnittelijaa

170608_hemingways_hietalahti_044

Tule töihin Pintolle?

Olemme Helsingissä ja Oulussa toimiva muotoilutoimisto Pinto Design. Etsimme asiakasprojekteihimme pääkaupunkiseudulle innokkaasti uusiin tehtäviin tarttuvaa

MEKANIIKKASUUNNITTELIJAA.

Meillä on tarvetta asiakkaan luona tapahtuvalle työlle, sekä myös pintolaisten kanssa tehtäville yhteisille projekteille. Luvassa on monipuolisia tehtäviä, joita mahtavat työkaverit tekevät kanssasi. Muutamme alkukeväästä Katajanokalta Hämeentielle uusiin, meille suunniteltuihin tiloihin.

Odotamme sinulta

• Monipuolista kokemusta mekaniikkasuunnittelusta. Erityisen tärkeää on, että kokemusta löytyisi ainakin vaativien ohutlevytuotteiden, koneiden ja laitteiden suunnittelusta. Muoto-ohutlevyosien suunnittelu on myös tuttua juttua. Olet työskennelyt muovimekanisten asioiden parissa ja vienyt tuotteita tuotantoon saakka.
• Liiketoimintavainua ja hyvää otetta asiakkaan tarpeiden tunnistamiseen ja asiakaspalveluhenkisyyteen.
• Saavutuksia onnistuneista tuotesuunnitteluprojekteista.
• Kokemusta 3D-mallinnuksesta ja siihen tarvittavista työkaluista.
• Intoa päästä työskentelemään sekä asiakkaan luona että meidän pintolaisten kanssa.

Tarjoamme

• Työkavereiksesi alan parhaat osaajat Suomessa. Meille on aina ensiarvoisen tärkeää asiakkaidemme asioiden hoituminen ensiluokkaisesti.
• Pinton omien sisustusarkkitehtien suunnittelemat upeat yhteisölliset työtilat.
• Kilpailukykyisen palkkauksen henkilöstöetuineen.
• Näköalapaikan uuden ajan luovan toimiston maailmaan.

Tehtäviin liittyviin kysymyksiin vastaa Pinto Designin Sami Suominen.
Puh: 045 6366 363, sami.suominen@pintodesign.fi

Kannattaa pistää saman tien hakemus tulemaan. Palkkaamme mekaniikkasuunnittelijan heti, kun sopiva henkilö tehtävään löytyy. Haku päättyy 31.01.2018.

**

 

Pinto Design tuottaa asiakkailleen tuotesuunnittelun palveluita laajalla skaalalla: teollinen muotoilu, mekaniikkasuunnittelu, graafinen suunnittelu, pakkausmuotoilu, käytettävyys- ja käyttöliittymäsuunnittelu, käyttäjäkokemuksen suunnittelu ja palvelumuotoilu.

Pintossa suunnitellaan myös kaupallisia tiloja ja ketjukonsepteja, jolloin työtehtävät ovat liiketoiminta- ja palvelukonseptien muotoilua, sisustusarkkitehdin töitä ja graafista suunnittelua.
Sisaryrityksemme Pinto Pro toteuttaa suunniteltujen tilakohteiden saneerausurakoinnin ja projektijohdon aina tilan kaupalliseen käyttöönottoon asti.

Etsimme teollista muotoilijaa töihin Pintolle

Pinto Design 1

Tule töihin Pintolle?

Olemme Helsingissä ja Oulussa toimiva muotoilutoimisto Pinto Design. Etsimme pääkaupunkiseudun asiakasprojekteihimme huumorintajuiseen ja luovaan tiimiimme hyvin solahtavaa ja kokenutta

TEOLLISTA MUOTOILIJAA.

Työskentelet sekä asiakkaan luona tehtävissä projekteissa että myös omalla toimistollamme. Muutamme keväällä 2018 Katajanokalta Hämeentielle uusiin, meille suunniteltuihin tiloihin.

Odotamme sinulta

• Monipuolista kokemusta teollisen muotoilijan työstä.
• Hyvää otetta asiakkaan tarpeiden tunnistamiseen, liiketoimintavainua ja asiakaspalveluhenkisyyttä.
• Saavutuksia onnistuneista tuotesuunnitteluprojekteista.
• Osaat käyttää jouhevasti Solidworks-suunnittelutyökalua vaativienkin mallien tekemiseen, mekaniikkasuunnitteluun ja prosessinhallintaan.
• Usean vuoden työkokemusta asiakasprojekteista.
• Taitoa toimia hyvässä yhteistyössä mahtavien pintolaisten kanssa.

Tarjoamme

• Työkavereiksesi alan parhaat osaajat Suomessa. Meille on tärkeää se, että asiat hoituvat aina ensiluokkaisesti asiakkaidemme suuntaan. Tämän lisäksi meillä on töissä myös hauskaa.
• Pinton omien sisustusarkkitehtien suunnittelemat upeat, yhteisölliset työtilat.
• Kilpailukykyisen palkkauksen henkilöstöetuineen.
• Näköalapaikan monipuolisen luovan toimiston maailmaan.

Kannattaa pistää saman tien hakemus tulemaan. Palkkaamme teollisen muotoilijan heti, kun sopiva henkilö tehtävään löytyy.

Tehtäviin liittyviin kysymyksiin vastaa Pinto Designin Jyri Niemikorpi.
Puh: 040 5446 042, jyri.niemikorpi@pintodesign.fi

**

Pinto Design tuottaa asiakkailleen tuotesuunnittelun palveluita laajalla skaalalla: teollinen muotoilu, mekaniikkasuunnittelu, graafinen suunnittelu, pakkausmuotoilu, käytettävyys- ja käyttöliittymäsuunnittelu, käyttäjäkokemuksen suunnittelu ja palvelumuotoilu.

Pintossa suunnitellaan myös kaupallisia tiloja ja ketjukonsepteja, jolloin työtehtävät ovat liiketoiminta- ja palvelukonseptien muotoilua, sisustusarkkitehdin töitä ja graafista suunnittelua.
Sisaryrityksemme Pinto Pro toteuttaa suunniteltujen tilakohteiden saneerausurakoinnin ja projektijohdon aina tilan kaupalliseen käyttöönottoon asti.